استودیو آلوبالو

استودیوی انیمیشن کوتاه، گرافیک داده ( دارای جایزه و سابقه ی شرکت در جشنواره های متعدد)

سوالات کنکور عملی انیمیشن تصویر متحرک

پنج‌شنبه 14 دی 1396 15:19 نویسنده: ملکی چاپ

یشیکی از جذابیت های کنکور در برخی رشته های هنر در مقطع کارشناسی ارشد ، برگزاری آزمون عملی بعد از مرحله ی کتبی است.

آزمونی که بعد از نتایج اولیه برگزار میشود. و رشته هایی همچون طراحی صنعتی، ارتباط تصویری ( گرافیک)، تصویرسازی ( تصویرگری) ، تصویر متحرک ( انیمیشن)، معماری، شهرسازی ، ادبیات نمایشی و شاید برخی رشته های دیگر دارای این آزمون ها هستند.

اوّل از همه یک توصیه دوستانه برای کسانی که می خواهند کنکور ارشد انیمیشن بدهند داشته باشیم، در ابتدا باید ببینید چه می خواهید و آیا باید کارشناسی ارشد انیمیشن را انتخاب کنید و یا نه به یک آموزشگاه بروید و در زمینه ای خاص حرفه ای شود.

اتفاقی که می افتد اینکه گاهی تصوری اشتباه پیش می آید، اینکه انیمیشن یعنی نرم افزار بلد بودن ،بارها شده کسی از من پرسیده با چی انیمیشن می سازید؟! که سوالی است به معنی عدم آشنایی فرد سوال کننده با انیمیشن.  بنابراین سنگ ها را با خودتان واکنید، آیا می خواهید متخصص مدلسازی سه بعدی، فلش، انیمیت سه بعدی باشید اگر این طور است، بهتر است در کنار رشته های که می خوانید با آموزشگاههای آنلاین و یا آموزشگاه ها در زمینه ی خود متخصص شوید و بعد به تیم های تولید انیمیشن که به شدت به افراد متخصص نیاز دارند ملحق شوید. اما اگر چیزی که می خواهید این است که فیلم بسازید، تیم جمع کنید، بودجه فراهم کنید، داستان و حرفی برای زدن به این جهان دارید و حوصله ی سر و کله زدن با نویسنده، استوری برد آرتیست، صداگذار، آهنگساز، و ... را دارید در این صورت شما می خواهید مولف باشید و رشته ی انیمیشن گزینه ی خوبی است. ضمن اینکه مطالعات پژوهشی در مورد سینما، تاریخ سینما، نظریه ها، روانشناسی فیلم و جامعه شناسی فیلم از مواردی است که باید انجام دهید و در آن پایان نامه ی تئوری ارائه دهید.

در مورد بخش اول یعنی منابع آزمون تئوری، باید گفت که راه میانبری نیست، در واقع هیچ رشته ای در کارشناسی ارشد، کتابی به عنوان منبع ندارد بلکه مباحث توسط شورای انقلاب فرهنگی ارائه شده و دیگر بعضی کتاب ها یا جزوه تا توفیق معروف شدن و جامع بودن پیدا می کنند در آزمون انیمیشن هم باید تاریخ هنر، تاریخ عکاسی، زبان، و ... را بدانید، و طبیعتا در این مورد کتاب های زیادی وجود دارد قطعا زمان هیچ کس به خواندن همه ی کتاب ها نمی رسد مثلا اگر سه کتاب نقد هنر وجود دارد شما یکی را انتخاب کرده و مطالعه می کنید.  و مهم مرور و ثبت اطلاعات است و البته مرور تست های سال های گذشته.

با توجه به اینکه ممکن است برخی در مرحله ی اول قبول شده باشند اما به دلایل زمانی یا هزینه و یا رفت و آمد امکان شرکت در چند کلاس مجزا را نداشته باشند، چند نمونه سوال آزمون عملی کارشناسی ارشد انیمیشن را تقدیمتان می کنم. 

اما نمونه سوال ها ی سال 90 که ، مسعود، یکی از خوانندگان وبلاگ پیشین کارگردان در آن سال برای شما ارسال کرد:

سوال های امسال انیمیشن:
۱-طراحی ربات فوتبالیست به شکل کارتونی
۲- طراحی کاوه آهنگر به شکل رئال
۳-نمای اتاقی که در آن درگیری بوده و اتاق را بعد از درگیری بدون حضور کاراکتر ها
۴- چرخش ۳۶۰ درجه یک ماهی در تنگ در حداقل ۸ فریم
۵-استوری برد مربوط به آنکه مردی از نردبان بلندی بالا میرود و زنبوری او را نیش میزند و او به زمین می افتد.
چندتا سوال هم بود در مورد anime & limited animation & compositing
و در نهایت کامل کردن یه داستان در با کلمات (فردا-انگشتر-مدرسه)
جمله داستان هم این بود
……….آن دو رسیدند ولی دیر شده بود ………..

منبع: آلوبالو انیمیشن (aloobaloo.ir)

 

نظرات (0)
امکان ثبت نظر جدید برای این مطلب وجود ندارد.